We wszystkich krajach skutecznie stosujących formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego istnieje spójna, świadoma strategia wyznaczająca władzom publicznym wszystkich szczebli preferowany (korzystny w wymiarze krajowym) kierunek działania. We wszystkich krajach istnieją też specjalne instytucje programujące i koordynujące rozproszone działania władz publicznych w tym przedmiocie i promujące, w szerokim rozumieniu, wybór tej właśnie formy działania. Wszędzie też istnieją instytucje analizujące korzystność wyboru formuły PPP versus tradycyjna forma realizacji i świadczenia usługi publicznej.
Jednostki PPP w Europie są tworzone w formie zarówno w formie podmiotów publicznych, prywatnych jak i publiczno-prywatnych. Nie istnieje jeden model jednostki PPP – różnią się one strukturą, zadaniami, sposobem finansowania i funkcjonowania, co związane jest z koniecznością adaptacji formuły PPP do specyficznych uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, administracyjnych, polityczno-społecznych czy kulturowych.
Niektóre kraje mają odrębne, centralne jednostki PPP, inne kraje poprzestały na tworzeniu wyspecjalizowanych departamentów i jednostek regionalnych PPP, a jeszcze inne całkowicie zdecentralizowały decyzję o tworzeniu jednostek PPP, i w których są one powoływane jedynie w celu realizacji określonego zadania, bądź zadania w określonych sektorach.
W znakomitej większości przypadków jednostki PPP, jeżeli nawet nie są częścią administracji publicznej, to podlegają jej nadzorowi – najczęściej wykonywanemu przez Ministerstwa Finansów, Gospodarki, Transportu lub Skarbu, a ich działanie finansowane jest w znacznej części, jeśli nie wyłącznie, ze środków publicznych. Jednak poza tym elementem wspólnym, forma i struktura centralnych jednostek ds. PPP jest bardzo zróżnicowana.
W 29 krajach europejskich działają, po różnymi nazwami i o różnym statusie organizacyjno- własnościowym, 74 jednostki utworzone dla celu upowszechnienia PPP w praktyce gospodarczo – społecznej;
Struktura jednostek PPP w Europie
Źródło: wszelkie materiały, informacje i wykresy pochodzą z przygotowywanej obecnie przez Centrum PPP publikacji: Europejskie Instytucje Promocji Rozwoju PPP – Centra PPP
Oto jednostki zajmujące się tematyką PPP na świecie: